Antivirotika

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Typy virů.

Antivirotika nebo protivirové léky tvoří typ léčiv používaných na léčbu virálních infekcí. Podobně jak antibiotika na bakterie, specifické antivirotikum se používá na specifické viry. Na rozdíl od většiny antibiotik, antivirové léčiva neničí cílový patogen, ale inhibují (tlumí) jeho vývoj.

Antivirotika jsou třídou antimikrobiotik, co je větší skupina kde patří i antibiotika (zvané i antibakteriální), antimykotika a antiparazitika. Jsou relativně neškodné pro pacienta a proto se dají použít na léčbu infekcí. Třeba je odlišit od viricidů, co nejsou léky, ale deaktivují nebo ničí částice viru a to uvnitř viru nebo zvenku. Antivirotika možno najít v esenciálních olejích některých rostlin jako například eukalyptový olej a jeho složky.

Většina antivirotik dostupných dnes je určeno na pomoc léčbě HIV, herpes virů (způsobují opary a genitální herpes, ale jsou příčinou i mnohých jiných nemocí, například způsobují plané neštovice). Dále působí proti virům hepatitidy B a C, které mohou vyvolat rakovinu jater, a proti chřipkovým virům A a B. Vědci pracují na rozšíření antivirotik na jiné typy patogenů.

Příbuzné články

Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Antivirals

Osobní nástroje