Endoplazmatické retikulum

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Diagram typické živočišní buňky s komponentami. Organely:
(1) Nukleolus - jadérko
(2) Buněčné jádro
(3) Ribozomy (malé body)
(4) Vezikul
(5) Drsné endoplazmatické retikulum
(6) Golgiho aparát
(7) Cytoskelet
(8) Hladké endoplazmatické retikulum
(9) Mitochondrie
(10) Vakuola
(11) Cytozol
(12) Lysozom
(13) Centriola

Endoplazmatické retikulum (ER) je organela buňky v eukaryotickém organismech, která formuje spojené sítě rourek, vezikulů a cisteren. Drsné ER se podílejí na syntéze proteinů a pro buňku produkují i membránu. Hladké ER se podílejí na syntéze lipidů včetně olejů, fosfolipidů a steroidů, na metabolismu uhlohydrátů, regulaci koncentrace vápniku a detoxikaci léčiv a toxinů. Sarkoplazmová retikula sama reguluje úrovně vápniku.

Obsah

Struktura

Obecná struktura endoplazmatického retikula je membránová síť cisteren (váčkových struktur), které drží spolu cytoskelet. Fosfolipidová membrána obaluje prostor, cisternový prostor (nebo lumen), který je spojen s perinukleárním prostorem, ale oddělený od cytozolu. Funkce ER se značně mění v závislosti od typu buňky, její funkce a potřeb buňky. ER se dokonce může modifikovat během nějaké doby v reakci na potřeby buňky. Tři nejčastejší varianty se nazývají drsné ER, hladké ER a sarkoplazmické retikulum.

Drsné endoplazmatické retikulum

Povrch drsného ER je posetý ribozomy, které produkují protein, co mu dává drsný vzhled. Vazbové místo ribozomu na drsném ER je translokon. Ale ribozomy vázané na drsné ER v určitém čase nejsou stabilními částmi struktury této organely, protože ribozomy se stále vážou a uvolňují od membrány. Ribozom se váže na ER jenom když začíná syntetizovat protein určený pro sekreční cestu.

Hladké endoplazmatické retikulum

Hladké ER má funkce v několika metabolických procesech, včetně syntézy lipidů a steroidů, metabolismu uhlohydrátů, regulaci koncentrace vápniku, detoxikaci, připojování receptorů na buněčné membránové proteiny, a metabolismus steroidů. Hladké ER je připojeno na obal jádra a nachází se v různých typech buněk (živočišních i rostlinných) a má v nich odlišné funkce.

Příbuzné články


Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Endoplasmic_reticulum#Rough_endoplasmic_reticulum

Osobní nástroje