Oplodnění

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Akrozomová reakce na sea urchin, podobný proces. Obrázek ukazuje několik etap pro jednu spermii - jen jedna pronikne do vajíčka, pak se obal stane pro spermie neprůchodný.

Oplodnění nebo fertilizace je splynutí spermie (mužská pohlavní bunka) s vajíčkem (ženská pohlavní bunka) obvykle v ampule ženské dělohy. Výsledkem spojení je zygota, tedy oplodněné vajíčko, v kterém začíná prenatální vývoj lidského plodu. Vědci objevili průběh lidského oplodnění v 19. století.

Proces fertilizace zahrnuje proniknutí malé spermie do mnohem většího vajíčka. Nejčastější postupnost začíná ejakulací během kopulace (pohlavního styku), pokračuje ovulací a končí oplodněním. Možné jsou různé výjimky z této postupností včetně umělého oplodnění, fertilizace "in vitro" (ve zkumavce), externí ejakulací bez kopulace nebo kopulace krátce po ovulaci. Před střetem se sekundárním oocytem, akrozom spermie produkuje enzymy, které mu umožní provrtat vnější rosolovitý obal vajíčka. Plazma spermie se pak spojí s plazmou membrány vajíčka, hlava spermie se oddělí od bičíku a vajíčko putuje přes vejcovod do dělohy.

"In vitro" fertilizace (IVF) je proces, kdy ženské vajíčka jsou oplodněné spermiemi mimo dělohu, ve zkumavce.

Příbuzné články

Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Human_fertilization

Osobní nástroje