Těhotenství

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Gravidita nebo těhotenství nebo pregnance je proces, kterým žena vynosí živé potomky od početí (koncepce) do doby, kdy potomstvo je schopno života mimo dělohy. Začíná početím, co je proces oplodnění na formování zygoty (oplozená vaječní buňka po splynutí samčí a samičí gamety), a končí porodem, potratem nebo interupcí.


Těhotenství trvá asi 40 týdnů mezi časem posledního menstruačního cyklu a porodem (38 týdnů od oplodnění). Je rozděleno do 3 trimestrů. První trimestr obsahuje nejvyšší risk potratu, spontánního přerušení vývoje plodu. Potrat je často výsledek defektů plodu, jeho rodičů, nebo poškození způsobeného po početí.

Tabulka prenatalniho vyvoje.png

Oplodnění

První krok těhotenství obvykle začíná sexuálním stykem, kdy mužské pohlavní buňky - gamety nebo spermie - jsou vloženy do dělohy. Mužské sperma obsahuje nejen pohlavní bunky, ale též cukry, proteiny a jiné látky na udržení životaschopnosti spermií. Lidské spermie přežijí v ženském těle obvykle asi 48 hodin. Spermie mají dlouhý bičík (vlasový výběžek buňky), který používají na plavání; jsou to jediné lidské buňky s touto vlastností. Tyto buňky jsou haploidy (buňky s redukovaným chromozomem), které byly vyděleny meiózou (redukčním dělěním buněk) ze zárodečných buněk ve varlatách a mají jen polovinu chromozomů obyčejných tělesných buněk. V jedné ejakulaci (výronu semene) je typicky 100 až 300 miliónů spermií.

Vajíčka (oocyty) jsou haploidní ženské reproduktivní buňky, role kterých je sloučit se s jednou spermií pro formování oplodněné zygoty. Tyto buňky jsou produkovány meiózou ve vaječnících a zůstávájí ve stavu připravěnosti, až jsou aktivovány hormonálními změnami v ženském menstruačním cyklu. Obvykle je během menstruačního cyklu uvolněno jen jedno vejce.

Během ovulace okraj (fimbrie) na konci vejcovodu se přesune přes vaječník na zachycení uvolněného vajíčka. Proběhlo-li oplodnění, spermie obvykle potkají vajíčko ve vejcovodu, co vyžaduje od spermiových buněk před dosažením vejcovodu plavat z vrchu vaginy přes děložní hrdlo (cervix) a přes délku dělohy, co je v poměru k velikosti spermie značná vzdálenost.

Po dosažení vejcovodu spermie plavou k vajíčku a všechny se snaží ho oplodnit. Každá spermiová buňka obsahuje malý váček enzymů, který použije na přerušení vnější vrstvy vajíčka pro vniknutí. To může trvat do 20 minut. Když se vajíčko sloučí s jednou spermií, její buněčná membrána se změní, co zabrání proniknutí další spermie. Sloučení buněčných jader vajíčka a spermie na formování diploidní buňky ukončuje první fázi těhotenství.

Alternativní metody oplodnění, jako umělá inseminace (vstřik semene do dělohy) a oplodnění ve zkumavce se používají při neplodnosti nebo na oplodnění žen bez partnera.

Vývoj

Před uhnízděním oplozeného vajíčka

V tomto čase existuje jediná totipotentní (schopna dělením produkovat každý buněční typ v organismu) buňka - zygota - geneticky jedinečný nový organismus. Mitotické buněčné dělení je následující proces, při kterém se každá buňka rozdělí na produkci další diploidní buňky. Zygota se dělí produkujíc 2 menší buňky zvané blastomery, a to asi každých 20 hodin. Tyto buňky se postupně zmenšují, až po asi 4 děleních vznikne 16 individuálních buněk. Tato skupina 16 buněk se volá morula, a obvykle opouští vejcovod a postupuje do dělohy. Výjimku tvoří ektopické těhotenství (mimoděložní).

Po uhnízdění oplozeného vajíčka

Blastocel je malá dutina v centru buněk a vyvíjející se buňky rostou kolem ní. Na povrchu této dutiny je tenká vrstva buněk a "zona pellucida" (blanka kryjící zralé vajíčko) zůstává ve stejné velikosti jako předtím. Buňky rostou stále menší, aby se vměstili. Tato nová struktura s dutinou v centru a vyvíjecímí se buňkami kolem ní se volá blastocysta.

Existence blastocysty značí formování 2 typů buněk, vnitřní buňky rostoucí ve vnitru blastocelu a buňky rostoucí na jeho vnějšku. Během 24 - 48 hodin se blanka blastocysty (zona pellucida) přetrhne. Buňky na povrchu blastocysty začnou vylučovat enzym, který naruší výstelku (epitel) dělohy a vytvoří místo na uhnízdění.

Cirkulační systém placenty (plodového lůžka)

Buňky obklopující blastocystu teď naruší buňky na povrchu dělohy, formujíc malé nádržky krve, které stimulují vznik kapilár (vlásečnic). To je první fáze růstu placenty. Vnitřní buňky blastocysty se rychle dělí, formujíc 2 vrstvy. Vrchní vrstva bude embryo (zárodek) a buňky odtud budou použity v amniotické (plodové) dutině. Současne spodní vrstva formuje malý vak. (Začnou-li se buňky vyvíjet v abnormální pozici, může teď vzniknou ektopické (mimoděložní) těhotenství).

Za několik dní tkáně chorionu (vnější zárodečný obal plodu) ve formující se placentě ukotví hnízdící část na dělohu. Systém krve a krevních cév se teď vyvine v bodu formující se placenty, rostoucí při místě uhnízdění. Malý vak uvnitř blastocysty začne produkovat červené krevní buňky. Během dalších 24 hodin se vyvine pojivá tkáň mezi rostoucí placentou a rostoucím plodem, která se později vyvine do pupeční šňůry.

Buněčná diferenciace

Následně se úzká linie buněk objeví na povrchu embrya. Její růst ukazuje, že plod čeká gastrulace, ve které se vyvinou 3 vrstvy plodu - ektoderm (vnější), mezoderm (střední) a endoderm (vnitřní). Úzké linie buněk začnou formovat endoderm a mezoderm. Ektoderm začne rychle růst jako výsledek chemických složek produkovaných mezodermem. Tyto 3 vrstvy dají základ všem různým typům tkání v těle.

Endoderm později vyformuje linii jazyka, zaživacího traktu, plic, žaludku a několika žláz. Mezoderm vyformuje svaly, kosti, lymfatickou tkáň, vnitřek plic, srdce, reprodukční a vylučovací systémy. Též dá základ pro slezinu a pro produkci krevních buněk. Ektoderm vyformuje kůži, nehty, vlasy, rohovku, linii vnitřního a vnějšího ucha, nos, dutinu, ústa, konečník, zuby, hypofýzu, prsní žlázy, oči a všechny části nervového systému.

Asi 18 dní po oplodnění je embryo poděleno na formování množství tkání, které bude potřebovat. Má tvar jako hruška, kde oblast hlavy je větší než ocas. Nervový systém embrya je jedním z prvních rostoucích orgánů. Začne růst v duté oblasti zvané nervová brázda.

Krevní systém pokračuje v tvorbě sítí, které umožňují oběh krve v embryu. Krevní buňky už byly vytvořené a proudí v těchto tvořících se sítích. Kolem placenty se začnou vyvíjet sekundární krevní cévy na zlepšení zásobování živinami. Krevní buňky se začnou formovat na vaku v centru embrya, stejně jako buňky, které se začnou diferencovat do krevních cév. Endokardiální (vnitřní srdeční) buňky začnou formovat svalstvo, které se stane srdcem.

Během asi 24 dní po oplodnění existuje jednoduché rourkové srdce v tvaru písmene S, které začne pulsovat. V této fázi začne proud kapalin embryem.

Příbuzné články

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Pregnancy

Osobní nástroje