Ošetřovatelská péče

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Ošetřovatelská péče, sesterská péče nebo péče o pacienta je částí práce sestry při implementaci (realizaci) plánu ošetřovatelské péče. Obvykle sestry udělají ošetřovatelský posudek pacienta a vyhodnocení péče během ošetřování pacienta.

Infekční kontrola

Sestry musí pořád dodržovat principy čistoty na prevenci šíření nemocí. Myjí si ruce důkladně mýdlem pod teplou tekoucí vodou před a po ošetření pacientů, po manipulaci s nějakými odpady, před a po konzumaci potravy a tekutin, kašlání nebo kontaktu s prádlem a po stáhnutí rukavic. Pro ruce, které nejsou viditelně špinavé se obvykle používá alkoholový gel na dezinfekci rukou namísto mytí; i když podle regulace infekční kontroly, mytí rukou mýdlem a vodou se musí realizovat po každém třetím použití alkoholového gelu (dezinfekčního prostředku na ruce). Rukavice si sestry navléknou, může-li nastat ohrožení tělesnými tekutinami a též při každém jiném než "náhodném" kontaktu s pacientem.

Záznamy

Sestry vedou přesné záznamy o celé péči a pozorováních na mnoho účelů. V nemocnici záznam pacienta (často nazýván "karta") je hlavní prostředek, kterým různí členové zdravotního tímu mezi sebou komunikují. Karta je obvykle legální dokument sloužící jako evidence poskytované péče. Protože udržování záznamů je legální odpovědnost, karty často musí plnit určité standardy, např. záznamy musí být permanentní, přesné, kompletní a zachované roky po zdravotní péči.

Teplota

Sestry mohou měřit teplotu pacienta několik ráz denně. Normální tělesná teplota je tradičně kolem 37 stupňů Celzia (98,6 stupňů Fahrenheita), ale u zdravé osoby může kolísat od 36 do 37 stupňů Celzia (97 do 99 stupňů Fahrenheita). Vyšší teplota se volá horečka (pyrexie). Každý náhlý růst teploty pacienta může značit ohrožení zdraví. Tělesnou teplotu možno měřit v ústech (orálně), v rektě (konečníku) nebo teploměr možno vložit do podpaží. Při použití tradičních teploměrů trvá měření teploty asi 3 minuty z úst nebo rekta a 10 minut z podpaží. Moderní digitální teploměry změří teplotu za pár sekund. Novší tympanické (bubínkové) teploměry měří teplotu senzorem směrovaným do ušního kanálu a též mohou změřit teplotu za pár sekund, ale přesnost těchto teploměrů je pořád otázní.

Léky

V některých zemích pokročilá praktická sestra (Advanced practice nurse - APN) může předepsat lék, ale většina sester podává léky předepsané doktorem. Některé klinické normy obsahují určité léky, které mohou být podány sestrou bez nařízení doktora. Tyto pokyny (často označovány jako medické direktivy) umožňují sestře podávat obvyklé, bezpečné léky bez konzultace s doktorem. I když v některých zemích je sestra odpovědna jen za podávání léků předepsaných doktorem, v jiných zemích jsou sestry legálně odpovědny ujistit se, že lék je vhodný pro pacienta a mají autoritu vyhodnotit příkaz.

Dieta (strava)

Výživa je důležitá při pomoci lidem uzdravit se a zůstat zdravými. Dietetik nebo jiný zdravotník může určit pacientovi regulární, lehkou, jemní nebo kvapalní dietu. Osoba s regulární dietou může jíst všechny potraviny normálně; při lehké diete pacient může konzumovat potraviny jako maso, hydina, ryba, brambory, rýže, uvařená zelenina, puding a moučník. Žádné surové ovoce a zelenina ani husté, kořeněné nebo smažené jídlá nejsou dovoleny. Jemná dieta určuje potraviny jako chléb, obilniny, vejce, brambory, puding a zmrzlina. Kapalní dieta může obsahovat jen čisté kapaliny jako polévka, čaj a džúsy. Lidé s určitými nemocemi mohou mít jiné dietní omezení jako lidé s diabetes nebo na dialýze.

Příbuzné témy

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Nursing_care


Kategorie: Ošetřovatelství (práce sester)

Osobní nástroje