Cukr

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Různé druhy cukru

Cukr je obecný název pro třídu sladkých látek používaných jako jídlo. Jsou to uhlohydráty a jak naznačuje jejich název, složené jsou z uhlíku, vodíku a kyslíku. Existují různé typy cukrů odvozené z různých zdrojů. Jednoduché cukry se nazývají monosacharidy a obsahují složky glukóza, fruktóza a galaktóza. Kostkový nebo krystalový cukr nejčastěji používaný jako jídlo je sacharóza, disacharid. Další disacharidy jsou maltóza a laktóza.

Cukry se nacházejí v tkáních většiny rostlin, ale jsou přítomné v dostatečné koncentraci jen v cukrové řepě a cukrové třtině. Cukrová třtina je veliká tráva a byla kultivována v tropickém podněbí na dalekém východě od starověku. Velká expanze její produkce nastala v 18. století u zakládání cukrových plantáží v Karibiku a v Amerikách. Bylo to poprvé, že se cukr stal dostupný pro běžné lidi, kteří předtím na slazení používali jen med. Cukrová řepa je kořenová plodina, která je kultivována v chladnějším podněbí a stala se hlavním zdrojem cukru v 19. století po nalezení metod na extrakci cukru. Produkce a obchod s cukrem změnil lidskou historii mnoha způsoby. Ovlivnil formaci kolonií, přechod ke zmluvní práci, migraci lidí, konflikty mezi národy, které v 19. století kontrolovali obchod s cukrem a etnické složení a politickou strukturu nového světa.

Svět vyprodukuval asi 168 milionů ton cukru v roce 2011. Každý člověk konzumuje ročně průměrně asi 24 kg cukru, co je víc než 260 kalorií na osobu denně.

Externí linky (anglicky)

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Sugar

Osobní nástroje