Lázně

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Termín lázně je spojen s vodní léčbou, co je známo i jako balneoterapie, s lázeňskými městami nebo rezorty nabízejícími tuto léčbu nebo léčiva nebo vybavení na tuto terapii. Termín teda má různé souvisící významy.

Lázně v České republice

Mezi nejznámější lázně v České republice patří:

Původ anglického termínu pro lázně "spa"

Termín je odvozen z názvu města Spa v Belgii, kde od středověku byli léčeny nemoci z nedostatku železa pitím "chalybeate" - železo obsahující pramenní vody. V 16. století v Anglii byli oživeny ideje starověkého Říma o medicínských lázních v městě Bath a v roce 1571 William Slingsby, který navštívil belgické město (které nazval Spaw) objevil železonosný pramen (chalybeate) v Yorkshire. Obstaval a zastřešil pramen, který se stal známý jako Harrogate, první rezort v Anglii na pití medicínských vod, pak v roce 1596 Dr. Timothy Bright nazval rezort The English Spaw, začínajíc použití slova Spa jako obecného popisu a ne názvu města v Belgii. Nejdřív tento termín referoval specificky na rezorty pro pití vody a ne na lázně, ale tento rozdíl se postupně strácel a mnoho lázní - spas nabízí externí léčby.

Mezinárodní definice lázní

Podle Mezinárodní lázeňské asociace (International Spa Association):

Lázně jsou entita věnovaná zlepšení celkové pohody různými profesionálními servisy (službami) podporujícími regeneraci fyzickou i psychickou.

Příbuzné témy

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Spa

Kategorie: Lázně

Osobní nástroje