Kůže

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Schéma kůže

Kůže je vnější pokrývka těla. U lidí je to největší orgán z krycího systému složený z několika vrstev ektodermální tkáně a chrání spodní svaly, kosti , vazy a vnitřní orgány. Lidská kůže se podobá kůži většiny jiných savců až na to, že není chráněna kožešinou a jeví se bezvlasá, ač ve skutečnosti téměř celá lidská kůže je pokryta vlasovými folikuly. Jsou dva hlavní typy kůže, vlasatá a holá kůže. Přídavné jméno kožní doslova značí "z kůže" (z latiny cutis - kůže).

Protože je na rozhraní s prostředím, kůže hraje klíčovou roli v ochraně těla proti patogenům a nadměrné ztrátě vody. Její jiné funkce jsou izolace, regulace teploty, hmat, syntéza vitaminu D a ochrana folátů (přírodní forma kyseliny listové) vitaminu B. Vážně poškozená kůže se pokusí scelit formováním tkáně jizvy. Jizva je často odlišně zbarvená a bez pigmentu.

U lidí se pleťové zbarvení (pigmentace) mění mezi populací a typ pleti může být v rozsahu od suché až k mastné pleti. Tato pleťová rozmanitost poskytuje úrodnou a různou dispozici pro bakterie, kterých počet druhů je přibližně 1000 z 19 kmenů.

Komponenty kůže

Kůže má mezodermální buňky, pigment nebo melanin, poskytovaný melanocyty, který absorbuje část potenciálně nebezpečného ultrafialového záření (UV) v slunečním světle. Rovněž obsahuje enzymy na opravu DNA, které pomáhají zvrátit UV poškození a lidé, kteří postrádají geny pro tyto enzymy, častěji trpí rakovinou kůže. Jedna forma rakoviny převážně produkovaná UV světlem, maligní melanom, je obzvlášť invazivní, co způsobuje, že se rychle rozšiřuje a často může být smrtelná. Lidské pleťové zbarvení (pigmentace) se mění mezi obyvatelstvem v pozoruhodném měřítku. To vedlo ke klasifikaci lidí na základě barvy pleti.

Kůže je největší orgán v lidském těle. U průměrného dospělého člověka má kůže povrchovou plochu mezi 1,5 a 2 čtvereční metry, většina z toho je hrubá asi 2–3 mm. Průměrný čtverečný palec (6,5 cm2) kůže obsahuje 650 potních žláz, 20 krevních cév, 60000 melanocytů a víc než tisíc nervových zakončení.

Příbužné články

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_skin

Osobní nástroje