Mléko

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Sklenice pasterizovaného kravského mléka.

Mléko nejčastěji značí výživnou kapalinu produkovanou prsními žlázami samiček savců. Poskytuje základní zdroj výživy pro novorozence předtím, než jsou schopni trávit rozmanitejší potravu. Též se zpracovává do mléčných produktů jako smetana, máslo, jogurt, zmrzlina, želatina, sýr, sýrovina, syrovátka, laktóza, sušené mléko a mnoho jiných potravinových přísad a průmyslových produktů.

Slovo mléko též může značit:

  • bílou štávu a zpracované jádro kokosového ořechu ve více nebo méne kapalné formě, používané zejména v zemích jako Thajsko, Indie (Kerala) a Polynésie.
  • rostlinní náhradu jako sojové mléko, rýžové mléko a mandlové mléko.

Lidské mléko je často dodáváno kojencům přes kojení, buď přímo nebo vytlačené a uložené ženou předtím do zásoby. Podobně jako mlezivo přenáší z matky protilátky a střevní bakterie.

Složení a výživa

Složení mléka se u jednotlivých savců výrazně liší:

  • Lidské prsní mléko je řídké a má vysoký obsah laktózy (primární cukr)
  • Kravské mléko má zase nižší obsah cukru a vyšší obsah proteinů, a obsahuje asi 3.5% - 6.5% mléčného tuku, 4% - 8.5% mléčné sušiny a asi 88% vody. Její hlavní protein (80%) je sýrovina (kazein), zatímco syrovátka tvoří většinu zbytku.

Laktóza v mléku je strávena pomocí enzymu laktáza, produkovaného tělem kojence. Tvorba laktázy v lidech v dospělosti klesá (podle etnického původu), v mnoha případech do té míry, že se cukr laktóza stane nestrávitelný, co vede k časté zažívací situaci zvané laktózová intolerance.

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Milk

Osobní nástroje