Plíseň

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Působení plísně na broskev, snimky pořizované v približně 12-hodinových intervalech

Plíseň je houba, která roste ve formě mnohobuňkových vláken zvaných hyphae. Liší se od houb, které rostou jako jednobuněčné organizmy a nazývají se kvasinky.

Plísně jsou početné a taxonomicky různé houbové druhy, ve kterých růst vláken rezultuje do změn barvy a tvaru, výrazné je to na potravě. Síť techte vláken zvaná mycélium se považuje za jediný organizmus. Vlákna jsou obvykle transparentní, tedy mycélium vypadá jako jemné bílé vlákna na povrchu. Mezi-stěny (septa) mohou delimitovat spojené částí podél vláken, každá obsahuje jedno nebo víc geneticky identických jader. Prašná textura mnohých plísní je způsobena profúzní produkci asexuálních spór, které se formují diferenciací na konci vláken. Způsob formace a tvar těchto spór se používá na klasifikaci plísní. Mnoho těchto spór je zabarveno, co dělá houby víc obvyklými v této fázi jejich životního cyklu.

Plísně se považují za mikroby a neformují specifické taxonomické nebo fylogenetické seskupení, ale mohou být nalezeny mezi oddělení hub Zygomycety a Askomycety. V minulosti se většina plísní klasifikovala mezi Deuteromycety.

Plísně způsobují biodegradaci přírodních materiálů, co často značí velké škody. Mají důležité role v biotechnologii a potravinářské vědě při produkci různých potravin, nápojů, antibiotik, léků a enzymů. Některé plísně způsobují nemoci.

Příbuzné články

Zdroj

https://en.wikipedia.org/wiki/Mold

Osobní nástroje