Čokoláda

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Různé druhy čokolády.

Obsah

Čokoláda je obvyklá součást mnohých druhů sladkostí, jedna z nejpopulárnějších na světe.

Čokoláda je vyráběna z kvašených, pražených a mletých zrnek tropického kakaového stromu Theobroma cacao. Zrna pocházejí z kakaových tobolek. Výsledný produkt je znám jako "čokoláda" (intenzivně ochucená hořká potravina - to je definice čokolády v mnoha slovnících). Tento produkt je definován v mnoha zemích jako kakao. V severoamerickém čokoládovém průmyslu je kakao definováno jako sušina kakaových zrn, kakaové máslo je definováno jako tukový komponent a čokoláda je kombinací sušiny a tuku. To je obvykle oslazeno cukrem a jinými přísadami a zpracováno do čokoládových tabulek (jádro kterých je též označováno jako čokoláda), nebo do nápoje (zvaného kakao nebo horká čokoláda).

Charakteristika

Jsou 3 typy kakaových zrn užívaných v čokoládách. Nejvíc ceněna, vzácná a drahá jsou Criollo, zrna z oblasti Mayů (Mexiko a střední Amerika). Jen 10% čokolády se dělá ze zrn Criollo, která jsou méně hořká a víc aromatická než jiná zrna. Kakaová zrna v 80% čokolády jsou typu Forastero. Stromy Forastero jsou značně robustnější než stromy Criollo, co značí levnější kakaová zrna. Trinitario, hybrid zrn Criollo a Forastero, se používá asi v 10% čokolády.

Když není čokoláda zhotovena v "tabulkách" nebo jiných geometrických tvarech, je často produkována ve formě malých figurek (obvykle zvířat nebo lidí), např. jako zajíc nebo vejce tvarované jako čokoláda o jarních svátcích a jiné tvary na Vánoce, na Mikuláše a den zamilovaných - Valentina. Čokoládové "pusy" jsou dalším populárním tvarem. Čokoláda je často tvarována jako růže.

Navíc čokoláda je často hlavní složka nebo přísada v potravinách jako zmrzlina, koláče, keksy, buchty a v jiných dezertech. Slovo čokoláda je původem z jazyka Nahuatlů, původních obyvatel středního Mexika.

Různé typy čokolády

Klasifikace

Čokoláda je velmi populární složka a je dostupná v mnoha typech. Různé formy a chutě čokolády jsou vyráběny obměňováním množství přísad.

  • Neslazená čokoláda: čistý čokoládový nápoj, též znám jako hořká nebo čokoláda na vaření. Je to nesmíšená čokoláda: mletá pražená čokoládová zrna bez přísad dávají silnou, hlubokou čokoládovou chuť do všech sladkostí, do kterých jsou přidána. I s přidaným cukrem jsou používané jako základ vrstvových dortů, koláčků, cukroví, keksů atd.
  • Tmavá čokoláda: čokoláda bez mléka jako přísady, někdy zvaná jako prostá čokoláda. Oficiálně v USA se volá "Sladká Čokoláda" a vyžaduje 15%-ní koncentraci čokoládového moku. Evropské normy specifikují minimálně 35% kakaové sušiny.
  • Couverture: termín používaný pro čokolády obsahující mnoho kakaového másla nejvyšší kvality. Populární druh čokolády Couverture používaný profesionálními cukráři a často prodáván v gurmánských a speciálních potravinových obchodech obsahuje ingredienty: Valrhona, Lindt, Coco Barry a Esprit des Alpes. Tyto čokolády obsahují vysoké procento čokoládového moku (někdy víc než 70%) právě jako kakaové máslo, aspoň 32-39%, jsou velmi tekuté po rozpuštění a mají výbornou chuť.

Příbuzné témy

Kakao

Zdroj

Wikipedie

Osobní nástroje