ABC

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

ABC je skratka pro Airway (dýchací cesty), Breathing (dýchání) a Circulation (cirkulace-oběh). Je to pomůcka na zapamatování priorit pro kontrolu a léčbu mnohých akutních medických situací od první pomoci až po nemocniční medickou léčbu. Dýchací cesty, dýchání a (krevní) cirkulace jsou životně důležité a v tomto pořadí se mají řešit.

A - Airway - Dýchací cesty

Jsou-li dýchací cesty pacienta blokovány, kyslík se nedostane do plic a též ne do krevního oběhu. Zajištění volných dýchacích cest je první krok při léčbě každého pacienta. Obvyklým problémem dýchacích cest je jejich blokování jazykem nebo dáveným jídlem.

Úvodní zprůchodnění dýchacích cest se často dosáhne "záklonem hlavy - povytáhnutím brady" nebo technikou zvanou uvolnění čelistí, i když jiné postupy jako intubace mohou být nutné.

B - Breathing - Dýchání

Pacient je pak kontrolován, dýcha-li. Obvykle jsou zjištěny následující stavy: normální dýchání, hlučné dýchání, lapavé dýchání (dýchavičnost) nebo kašel. Zachránce postupuje podle natrénovaných instrukcí. Obvykle v tomto bodu se ujasní, bude-li pacient potřebovat záchranní akci - záchranné dýchání nebo stabilizovanou polohu.

C - Circulation - Cirkulace (krevní oběh)

Může-li být kyslík dopraven do plic čistými dýchacími cestami a efektivním dýcháním, potřebná je cirkulace krve na přenos kyslíku po organizmu. Kontrola aktivní cirkulace krve se realizuje více způsoby - zjištěním pulsu, analýzou EKG nebo zjištěním času pro znovunaplnění kapilár (vlásočnic).

Diskuse

Techniky aplikované v uvedených 3 krocích se budou lišit podle tréninku, praxe a často i podle národnosti zachránce, protože jednotlivé národní instituce určující předpisy pro poskytování první pomoci mohou určit priority odlišně.

Příbuzné témy

Externí linky (anglicky)

Resuscitační rada (UK)

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/ABC_(first_aid)

Kategorie: První pomoc

Osobní nástroje