První pomoc

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

První pomoc je okamžitá a dočasná vhodná pomoc poskytnuta nemocné nebo zraněné osobě až bude poskytnuta medická léčba. Obvykle se skládá ze série jednoduchých život zachraňujících medických technik, které se nedoktor nebo laik může naučit s minimálním vybavěním.

Historie

V zahraničí byla formována v roce 1877 St. John Ambulance (ambulance sv. Jana) aby učila první pomoc (termín dle názvu řádu) ve velkých centrech a hornických okrscích. Řád a jeho trénink se začal šířit v Británii a v Evropě. V roce 1859 Henry Dunant pomohl organizovat vesničany ve Švýcarsku na pomoc obětem bitky o Solferino. O 4 roky se v měste Ženeva sešli 4 národy a formovali organizaci, z které vznikl Mezinárodní červený kříž.

Cíle

Základné cíle první pomoci možno uvést do tří bodů:

  • Zachránit život - hlavní cíl celé zdravotní starostlivosti včetně první pomoci je zachránit životy.
  • Prevence zhoršení stavu - to značí upravit externí faktory jako přemístit postiženého pryč z nebezpečí, poskytnutí technik první pomoci na prevenci zhoršení zranění jako například zastavení krvácení.
  • Pomoct k zlepšení stavu - první pomoc obsahuje i snahu začít zotavování z nemoci nebo zranění a v některých případech může obsahovat dokončení léčby jako v případe použití náplasti na malou ranku.

První pomoc též obsahuje prevenci počátečního zranění a bezpečnost reagujícího a léčebné fázy.

Externí linky (anglicky)

Zdroj

Wikipedia

Kategorie: První pomoc

Osobní nástroje