Chirurgie

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Operační sál.

Obsah

Chirurgie (z řečtiny cheirourgia - doslova "ruční práce") je obor medicíny, který léčí nemoci a úrazy operativně manuálním a instrumentálním ošetřením. Profesionálové chirurgie se nazývají chirurgové.

Jiné významy

Chirurgie (zejména v anglicky mluvících zemích) může být místo, kde se konají chirurgické úkony, nebo jednoduše kancelář doktora, zubaře nebo veterináře.

Stavy, které možno léčit chirurgií

Chirurgie se používá jako léčba i jako aspekt léčby na mnoho stavů, například:

Historie chirurgie

I když chirurgové jsou teď považováni za doktoři - specialisty, profese chirurga a doktora má různé historické kořeny. Např. Hipokratova přísaha varuje doktora před praktizováním chirurgie (zvlášť chirurgie na odlehčení od ledvinových kámenů), co měli dělat specializovaní řemeslníci.

Operační sál nebo pohotovostní místnost v Londýně z dnů před moderní anestezií nebo antiseptickou chirurgií stále existuje a je otevřen veřejnosti. Nachází se ve střešních prostorech kostola svatého Tomáše v Southwarku v Londýně a nazývá se Old Operating Theatre - "Starý Operační Sál".

Vývoj moderní chirurgie

Ve Velké Británii a některých jiných místech, chirurgové - muži jsou odlišeni od lékařů oslovením "Mister" (pan). Tato tradice má svůj původ v 18. století, kdy chirurgové byli i holiči a neměli akademický titul (nebo skutečnou formální kvalifikaci), na rozdíl od doktorů, kteří měli univerzitní titul doktora. Začátkem 19. století chirurgové získali vysoké postavení a v roce 1800 Královská akademie chirurgů (Royal College of Surgeons - RCS) v Londýně začala nabízet chirurgům formální status členstvím v akademii. Titul Mister se stal znakem hodnosti a dnes jen chirurgové, kteří mají členství v jedné z královských akademií chirurgie, mohou se nechat titulovat Mister, Miss, Mrs nebo Ms.

Na rozdíl od Británie, lékaři a chirurgové v Americe jsou vždy titulováni "Doctor".

Příbuzné témy

Externí linky (anglicky)

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Surgery

Osobní nástroje