Defekace

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Anatomie anusu (análního otvoru) a rekta (konečníku).

Obsah

Defekace, vylučování výkalů nebo kakání je úkon vyloučení tuhého nebo polotuhého odpadního materiálu z trávící soustavy. Lidé vylučují výkaly různě často - při průjmu i víckrát denně a v zdraví 2 - 3 krát týdně; leniví lidi mohou vydržet i přes týden bez vylučování. Vlny svalových kontrakcí ve stěnách tlustého střeva, které se nazývají peristaltika, posouvají výkaly zažívacím traktem ke konečníku (rektum). I nestrávená potrava může být vyloučena tímto způsobem - tento proces se nazývá vyplavení.

Fyziologie defekace

Konečníková ampule (anatomicky též ampulla recti - rozšíření nad konečnikovým kanálem) funguje jako dočasný sklad odpadního materiálu. Když se stěny konečníku rozšiřují pro rostoucí náplň, stahové receptory z nervového systému v stěnách konečníku stimulují potřebu defekace. Není-li potřeba vykonána, materiál v konečníku je často vrácen do tlustého střeva, kde je z něho absorbováno víc vody. Je-li defekace pozdržena delší dobu, výkaly mohou ztvrdnout, co rezultuje do zácpy.

Když je konečník plný, zvýšení intrarektálního (uvnitř konečníku) tlaku roztahuje stěny análního kanálu od sebe umožňujíc výkalům vstoupit do kanálu. Když je materiál vtlačen do análního kanálu, konečník se zkrátí a peristaltické vlny ženou výkaly ven z konečníku. Interní a externí svěrač anusu (análního otvoru) umožňují výkalům procházet tažením svalů anusu podél vycházejících výkalů.

Během defekace vyvíjejí hrudníkové svaly, bránice, svaly břišní stěny a pánevní přepážka tlak na zažívací trakt. I dýchání dočasně ustane, když plíce tlačí bránici dolů pro vyvinutí tlaku. Krevní tlak v těle roste a množství krve čerpáno srdcem se zvyšuje. Vyskytli se případy skonání, když defekace zvýšila krevní tlak natolik, že to způsobilo prasknutí aneuryzmy (výdutě krevní cévy) nebo vytlačení krevních sraženin (víc v článku trombóza).

Defekace může být vůli neovladatelná nebo vůli kontrolována. Ztráta kontroly může být způsobena úrazem, intenzivními emocemi, narušenou absorpcí vody v tlustém střevě (víc v článku průjem), a psychologickými nebo neurologickými faktory. Stav bez kontroly defekace se nazývá fekální inkontinence.

Metody defekace

Pozice a způsoby defekace jsou rozdílné v různých kulturách. V některých zemích jako Turecko a Japonsko je zvykem dřepět (proto mají dřepící toalety), zatímco ve většině západního světa se používají sedící toalety. Podobně konečník (rektum) a zadnice mohou být vyčištěné toaletním papírem nebo vodou (použitím speciálního umyvadla zvaného bidet).

Příbuzné témy

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Defecation

Osobní nástroje