Průjem

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Průjem
Anglicky: Diarrhea, diarrhoea
Latinsky: Alvei profluvium
Typ: symptom nejčastěji infekční nemoci, alergie, nadměrné konzumace určité potravy (švestky, vitamin C, magnésium), případne je průjem vyvolán léky - laxativami atd.
Subtyp:
Agent:
Symptomy: častá řídká až kapalná defekace, někdy i bolest břicha, dávení atd.
Terapie: podle typu průjmu
Prevence:
ICD-9: http://www.icd9data.com/2008/Volume1/780-799/780-789/787/787.91.htm
ICD-10:
DiseasesDB:
eMedicine:
MedlinePlus:
MeSH:
http://en.wikipedia.org/wiki/Diarrhea

Obsah

Typy 5 až 7 indikují průjem.
Typ 1:
separované tvrdé hrudy, jako ořechy (těžko procházejí)
Typ 2: formované jako klobása, ale hrudkovité
Typ 3: jako klobása, ale s trhlinami na povrchu
Typ 4: jako klobása nebo had, hladké a jemné
Typ 5: jemné hrudky s oblýma hranami (lehko procházejí)
Typ 6: načechrané kousky s nerovnýma hranama, kašovité výkaly
Typ 7: vodnaté, žádné tuhé kousky (úplně kapalné)

Průjem nebo diarea je oběcne nepříjemný stav, když trpící má častou kapalnou (též) nekontrolovatelnou defekaci (vylučování výkalů).

Akutní infekční průjem je častou příčinou smrti v rozvojových zemích (zejména u dětí), v počtu 5 - 8 milionů obětí ročně. Nejvíc výskytů těchto obětí je pro nedostatek adekvátní pitné vody a nedostateční kapacitě eliminace splašků; separace pitné vody od kontaminovaných splašků je též velký problém.

Příčiny

Tento stav se může vyskytnout jako symptom infekce, alergie, potravinové intolerance, nemoci z potravin nebo extrémního předávkování vitaminem C a/nebo magnéziem a může být spojen se stavy jako bolest hrudníku, nauzea (nevolnost) a dávení. Dočasný průjem může též rezultovat z užívání léků - laxativ (projímadel) nebo velikého množství určitých jídel jako sušených švestek s laxativními účinky. Jsou jiné stavy obsahující některé, ale ne všechny symptomy průjmu, a proto formální medická definice průjmu zahrnuje defekaci víc než 200 gramů denně (i když formální vážení výkalů na určení diagnózy se prakticky nerealizuje).

Průjem nastane když se absorbuje střevem nedostatečné množství tekutin. Jako část zažívacího procesu, nebo pro příjem tekutin, potrava se mixuje s velkým množstvím vody. Proto trávěná potrava je v podstatě tekutá před dosažením střeva. Střevo absorbuje vodu, nechávajíc ostávající materiál jako polotuhé výkaly. Je-li střevo poškozené nebo zapálené, absorpce je utlmena a vznikají vodové výkaly.

Příbuzné témy

Externí linky (anglicky)

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Diarrhea

Kategorie: Nemoci

AIDS    Alkoholismus    Bakterie    Bolest    Cholera    Chřipka    Dekubitus    Černý kašel    Fekální inkontinence    Infekce    Infekční nemoc    Malárie    Mumps    Nemoc    Obezita    Pravé neštovice    Průjem    Pyrexie    Rakovina    Sepse    Slepota    Spalničky    Symptom    Šarlach    Tetanus    Virus    Zácpa    Zánět    Zarděnky   

Osobní nástroje