Menstruační vložka

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Látková menstruační vložka pratelná na víc použití.

Menstruační vložka je absorbující materiál nošený ženou během menstruace pro absorpci výtoku krve z vaginy. Tyto vložky se liší od vložek pro močovou inkontinenci, které nosí ženy mající problémy s kontrolou měchýře.

Obsah

Obecně

Menstruační vložka nebo obvykle nazývaná maxi vložka se nosí během periody ženy pro absorpci jejího menstruačního výtoku. Maxi vložky se produkují ze super-absorbujícího materiálu pokrytého vatovanou bavlnou. Nosí se externě v ženských kalhotkách na rozdíl od tamponů, které se nosí uvnitř vaginy. V porovnání s tampony jsou maxi vložky mnohem víc populárnější globálně. Obecně 1 vložka vydrží ženě průměrně 6 hodin, i když to může být 4 až 8 hodin v závislosti od absorbčních schopností vložky a výtoku ženy.

Typy maxi vložek

Jsou 2 hlavní klasifikace maxi vložek: Ultra tenké a Maxi. Maxi se obvykle preferují před Ultra tenkými, kromě adolescence, kdy ženy chtějí méně nápadnou ochranu. Maxi víc absorbují než Ultra tenké a dost lehce se nosí.

Maxi vložky se dělí do 3 kategorií: regulární, super a noční. Regulární maxi se používají pro průměrný výtok. Super maxi vyhovují ženám se silnějším výtokem a problémy s přesakováním zepředu a/nebo zezadu kalhotek. Noční maxi jsou určeny pro absorpci menstruačního výtoku během spánku, kdy tekutina může vytékat z vaginy různou intenzitou.

Existují další vlastnosti, které mohou být kombinovány s 3 typy vložek maxi pro dosažení nejlepší ochrany. Jedna varianta s rostoucí popularitou jsou vložky s křidélky, které mají dodatečný adhezivní (přilnavý) materiál pro pevné uchycení vložky ke kalhotkám. Používají je obvykle ženy s přetékáním. Další vlastností je dezodorant, který dodává lehkou vůni maxi vložkám pro snížení menstruační vůně. Obvykle producenti maxi vložek nabízejí všechny typy maxi s různými kombinacemi vlastností aby vyhověli odlišným potřebám různých žen. Existují též různé tvary maxi používané s řemínkem.

Odnoží maxi vložek jsou pantilinery. Jsou to tenké, diskrétní "mini-vložky" absorbující denní vaginální výtok, lehký menstruační výtok nebo slouží jako záloha pro tampony. Pomáhají ženě cítit se svěže a sucho po celý měsíc.

Alternativně ženy mohou používat pratelné - víckrát použitelné menstruační vložky, které jsou obvykle vyroběny z bavlny (flanelu nebo vlny). Pratelné menstruační vložky se nemusí vyhodit po každém použití a proto nabízejí víc environmentální a ekonomickou alternativu pro ženy. Mnoho žen uvádí, že pratelné produkty jsou stejně nebo i víc pohodlné než jednorázové a tvoří účinnou formu ochrany.

Instrukce na použití jednorázových maxi vložek

Jednorázové maxi vložky jsou obvykle baleny jednotlivě a pak seskupeny do balíku o 24, 36 nebo 48 kusech.

  1. Vybalte vložku z obalu.
  2. Sundejte papírovou folii ze zadní strany vložky (a případné křidélka) pro odkrytí přilnavé strany.
  3. Posuňte kalhotky dolů pro přístup k rozkroku.
  4. Vložku pevně přitlačte na rozkrok kalhotek (střední část dotýkající se vulvy) vatovanou stranou nahoru.
  5. Vyměňujte vložky aspoň jednou za 8 hodin (doporučeno jednou za 4 - 6 hodin). Čas pro výměnu vložky nastane při pocitu přetékání nebo když se nosí nepohodlně.
  6. Použitou vložku zabalte do toaletního papíru a zahoďte ji do nádoby na odpadky (vložky nikdy nesplachujte, mohli by ucpat kanalizaci).

Použití

Většina žen používá maxi vložky během periody. Obvykle jsou balené jednotlivě, proto se jednoduše nosí v kabelce nebo zavazadlech. Tato diskrétnost a portabilita dělá maxi vložky vhodnými pro cestování.

Některým ženám nevyhovuje pocit z maxi vložek, protože si pak připadají odulé (např. při fyzické aktivitě, běhu atd.). Preferují něco víc diskrétního ale méně absorbujícího, např. tampony nebo morskou spongii. Ženy by neměli nosit vložku během menstruace, když chtějí plavat. Maxi vložky mohou uvolnit výtok do vody, mohou zvětšit objem a rychle dosáhnout maximální absorpci. Pro plavání se lépe hodí tampony.

Příbuzné témy

Externí linky (anglicky)

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Sanitary_napkin

Kategorie: Hygiena

Hygiena    Menstruační vložka    Mýdlo    Plenka    Prací prostředek    Pračka    Toaleta    Toaletní papír   

Osobní nástroje