Plenka

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Jednorázová detská plenka.

Obsah

Plenka je absorbující kus oděvu nošený jednotlivci, kteří trpí inkontinencí, co je nedostatečná kontrola vylučování moče a výkalů. Mezi inkontinentní patří nejvíc kojenci a batolata, starší lidé a fyzicky postižení.

Slovo plenka původně označovalo typ látky, která byla z plátna.

Charakteristika

Většina dětí ve věku 1,5 - 4 roky nepotřebuje plenky když nespí, v závislosti na výchově, typu plenek, rodičovských zvycích a osobnosti dítěte. Ale některé děti mají problémy s denní nebo častěji s noční kontrolou močení až do 8 let nebo i déle. To může být způsobeno mnoha důvody, nejčastěji nedostateční produkcí antidiuretického hormonu (ADH) v dětském organismu. Jiné důvody zahrnují problémy s ovládáním malého měchýře a emocionální problémy (ale emocionální problémy jsou méně častá příčina než se obecně myslí). Některé starší děti též potřebují plenky během cestování. Tyto děti mohou použít standardní plenky, ale větší (junior plenky) nebo speciální plenky, které napodobují spodní prádlo a nepotřebují upevnění nebo pomoc dospělých.

Schopnost látkové plenky absorbovat kapaliny může být zvýšena použitím extra vložek. To je užitečné pro děti, které své plenky silně promočí nebo když častá výměna není možná, např. mimo domova. Velmi tlustá plenka mezi nohami může snížit pohyblivost dítěte, ale je to nutné pro hygienu dítěte i okolí.

Výměna plenky závisí na pečovateli. Někteří lidé si myslí, že plenky mají být měněny ve fixních časech během dne, např. po každém spaní a po jídle. Jíní si myslí, že plenky se mají měnit, když dítě cítí potřebu výměny bez ohledu na čas a další si myslí, že plenka se má vyměnit hned po promočení nebo ušpinění.

Na prevenci podráždění kůže často nazývané plenková vyrážka, plenka má být vyměněna co nejdříve po ušpinění (zvláště od výkalů). Během výměny po vyčištění a usušení zadnice se používá i dětský olej, ochranný krém nebo dětský zásyp na redukci podráždění. Nejlepší metoda na prevenci a léčbu plenkové vyrážky je vystavit zadnici vzduchu a slunci co nejčastěji. Existují též speciální krémy obsahující složky jako oxid zinečnatý, které se mohou použít na léčbu plenkových vyrážek. Před odložením plenky, buď do plenkové nádoby pro praní nebo odpad, nutno oddělit co nejvíc výkalové hmoty do toalety na prevenci kontaminace odpadní skládky a spodních vod.

Existuje několik kultur, které použití plenek úplně obejdou, z vůle nebo nutnosti. Rodiče nebo jiní pečovatelé se mohou přizpůsobit na vnímání zvyků a signálů vylučování dítěte. Když je evidentní, že dítě potřebuje vylučovat, přenesou dítě na potřebné místo. Na západě se tato praxe často nazývá dětský trénink na toaletu (i když jde o rodiče, kteří se trénují na detekci signálů) nebo vylučovací komunikace.

Látkové a jednorázové plenky

Plenky mohou být vyrobeny z absorbujících vrstev látky nebo ručníkové tkaniny, nebo z jednorázových absorbujících materiálů. Výber použití látkových nebo jednorázových plenek je individuální. Zatímco látkové plenky jsou určitě levnější než jednorázové po určité době, vliv na prostředí, zdraví a zvyky též tvoří významné faktory. Všechny studie objevující kontroverzi počátkem 90.let 20. století finacovala firma Procter & Gamble, produkující většinou jednorázové plenky a čelila v té době rostoucí kritice.

Látkové plenky

Látkové plenky jsou pratelné, znovu použitelné a méně zatěžují odpadní skládky. Na jejích praní se používají prací prostředky a voda. Děti používající látkové plenky mají tendenci začít používat toaletu dříve, protože látka udržuje vlhkost, která může dítě vyrušovat nebo aspoň připomíná tělesné funkce. Tyto děti potřebují průměrně 6000 výměn plenek. Když se vyhodí na odpadní skládku, bavlněné plenky se rozloží během 6 měsíců.

Látkové plenky se staly v posledních letech víc dostupné. Naformované látkové plenky s uzávěry nebo plenky "všechno v jednom" (all-in-one) s obalem chránícím před vlhkostí jsou teď dostupné navíc k starším překládaným a sepnutým plenkám. Některá města nabízejí plenkový servis za poplatek dodávající čisté plenky a sbírající špinavé. Látkové plenky mohou být používané spolu s vylučovací komunikací jako pojistka proti nehodě.

Inkontinentí osoby schopné si samy plenky vyměnit a pečovatelé inkontinentních osob často nevidí, že látkové plenky jsou levnější a doma i pohodlnější. Jednorázové plenky se snadněji mění na veřejnosti a neměli by se nosit doma.

Jednorázové plenky

Moderní jednorázové plenky se obvykle vyrábí z látce podobného vodotěsného obalu, vlhkost odvádějící vnitřní vrstvy a absorbujícího vnitřního jádra. První zmínku o jednorázové plence udělal PauliStrǒm ze Švédska v roce 1942. První jednorázové plenky měli vnitřek z mnoha vrstev kapesníkového papíru a byly schopny udržet 100 ml moče, co je asi 1 močení. Po roku 1960 se začala pro absorbční jádro používat celulóza a jednorázové plenky se staly víc popularní u rodin, které si je mohli dovolit.

Jednorázové plenky předstihli v prodeji látkové plenky a způsobili uzavření mnohých plenkových služeb pro svoji pohodlí a relativelně malý objem pro dítě. Asi 18 miliard kusů jednorázových plenek se prodalo v USA v roce 2004.

Jednorázové plenky se těžko zpracují a jejích materiály se v odpadní skládce podle některých studií rozloží až za asi 500 let. Protože jednorázové plenky odvádějí vlhkost od těla dítěte, děti někdy nepoznají, že jsou vlhké, co může být důvod, že tyto děti se trénují na toaletu až od 3 let. Proto tyto děti mohou potřebovat až 8000 jednorázových plenek. Výsledkem je, že i když látkové plenky stojí víc za kus, jednorázové plenky jsou během doby mnohem dražší.

Jednorázové plenky obsahují chemikálie zahrnuté nechtěně během produkce i záměrně pro zlepšení absorpce a sání vlhkosti od kůže. I když tento systém udržuje kůži suchou, potenciálně může kůži podráždit.

Alternativy

Současný vývoj produkuje hybridní mnohorázový / jednorázový systém s vnější plastickou částí, která se používá víckrát a vnitřní absorbující částí, která se vyhodí a je kompletně biologicky rozložitelná.

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Diaper

Kategorie: Hygiena

Hygiena    Menstruační vložka    Mýdlo    Plenka    Prací prostředek    Pračka    Toaleta    Toaletní papír   

Osobní nástroje