Prací prostředek

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání

Prací prostředek nebo čistící prostředek nebo "saponát" (detergent) je chemická sloučenina, případně směs sloučenin určených pro efektivnější čištění (praní, mytí nádobí atd.).

Čistící prostředky, zvlášte které jsou používané s vodou, mohou obsahovat jakoukoli z různých složek s několika vlastnostmi:

  • povrchově aktivní látky pro odstranění mastnoty a na vlhké povrchy
  • abrazivní (drsné) látky pro drhnutí
  • substance pro modifikaci pH, buď na ovlivnění výkonu nebo stability jiných ingredientů, nebo jako žíraviny pro odstranění špíny
  • změkčovadla vody pro neutralizaci účinku "tvrdých" ionů na jiné ingredienty
  • oxidanty (okysličovadla) na bílení a destrukci špíny
  • jiné materiály jako povrchově aktivní látky pro vysunutí špíny
  • enzymy pro natrávení proteinů, tuků nebo karbohydrátů (uhlovodíků) ve špíně nebo na modifikaci dotekových vlastností látek
  • ingredient modifikující pěnové vlastnosti povrchově aktivních látek, buď na stabilizaci nebo snížení pěny

Plus ingredienty s jinými vlastnostmi souvisejícími s čistícími schopnostmi, např. látkové leskutvorné přísady, změkčovače atd., a barvy, vůně atd.

Nejenom materiál na vyčištění, ale též přístroj pro čištění a typ tolerance na špínu určují velké rozdíly v složení čistících prostředků. Například na čištění skla možno použít roztok kyseliny chromu (pro dosažení vysoké čistoty na účely požadující přesnost), silně pěnící směs povrchových činidel s nízkým drážděním kůže (pro ručné mytí nádobí v dřezu), jakékoli nepěnící směsi pro myčky nádobí, roztok obsahující amoniak pro čištění oken bez máchání, nebo ještě jiné složení pro roztok na čištění předních skel vozidla během jízdy.

Někdy se slovo "čistící prostředek" používá na rozlišení od "mýdla". Jistou dobu během počátků jiných povrchových činidel jako komerčních čistících prostředků se pro reklamní účely používal termín "syndet" jako zkratka pro "syntetický čistící prostředek", ale je to nesprávné, protože i samotné mýdlo je syntetizované zmýdelněním glyceridů.

Též termín "čistící prostředek" se někdy používá pro povrchová činidla obecně i když se nepoužívají pro čištění. Je vhodné se tomu vyhnout, protože existují přesnější označení jako "povrchové činidlo", "povrchově aktivní látka" atd. (v angličtině "surfactant").

Technicky čistá voda, používá-li se pro čištění, je čistící prostředek. Asi nejvíc používané čistící prostředky jiné než voda jsou mýdla nebo směsi složené nejvíc z mýdel. Ale ne všechny mýdla mají vysokou čistící schopnost. Často se slovo "mýdlo" používá na označení jakéhokoli čistícího prostředku, zvláště který má charakteristiky podobné mýdlu.

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Laundry_detergent

Kategorie: Hygiena

Hygiena    Menstruační vložka    Mýdlo    Plenka    Prací prostředek    Pračka    Toaleta    Toaletní papír   

Osobní nástroje