Močení

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Vnitřek močového mechýře.

Obsah

Močení nebo urinace, je proces zbavování se moče z močového měchýře přes močovod ven z těla. Proces močení je obvykle kontrolován vůlí. Je-li kontrola močení slabá nebo chybí-li úplně, stav se označuje jako močová inkontinence.

Močový systém

Reflex močení je aktivován, když stěna močového měchýře je napnuta, co rezultuje do močení. Tento reflex se vyskytuje v míše, specificky v sakrální oblasti (u křížové kosti). Pak je modifikován vyššími centry v mozku: mostem (pons) a velkým mozkem (cerebrum). Přítomnost moči v měchýři stimuluje receptory napnutí, co produkuje akční potenciál.

Akční potenciály jsou přenášeny senzorickými neurony do sakrálních segmentů míchy přes pánevní nervy. Parasympatická vlákna přenášejí akční potenciály do močového měchýře v pánevních nervech. To způsobuje kontrakci stěn měchýře. Navíc snížené somatické motorické akční potenciály způsobují uvolnění externího močového svěrače, který sestává ze skeletního (kosterního) svalu. Je-li externí močový svěrač uvolněn, moč proudí z močového měchýře, když je tlak dost velký na vytlačení moče k proudění močovodem. Reflex močení obvykle produkuje sérií kontrakcí močového měchýře.

Akční potenciály přenášeny senzorickými neurony z receptorů napnutí v stěně močového měchýře též postupují míchou do center močení v mostu (pons) a velkém mozku (cerebrum). Sestupující potenciály jsou posílané z těchto oblastí mozku do sakrální oblasti míchy, kde modifikují aktivitu reflexu močení v míše. Reflex močení integrovaný v míše převládá u kojenců. Schopnost zadržet močení vůlí se vyvíjí ve věku 2-3 let a následně převládá vliv nervového mostu a velkého mozku nad míšním reflexem močení. Reflex močení integrovaný v míše je automatický, ale je stimulován nebo potlačován sestupujícími akčními potenciály. Vyšší mozková centra zamezují močení vysíláním akčních potenciálů z velkého mozku a mostu míšními dráhami na potlačení míšního reflexu močení. Následně je potlačena parasympatická stimulace močového měchýře a somatické motorické neurony udržující externí močový svěrač v stavu sevření jsou stimulovány.

Tlak v močovém měchýři rychle roste, přesáhne-li jeho objem asi 400-500 ml, a vzniká růst ve frekvenci akčních potenciálů přenášených senzorickými neurony. Zvýšená frekvence akčních potenciálů vedených stoupajícími míšními dráhami do mostu a velkého mozku rezultuje do zvýšené potřeby močit.

Spuštění močení vůlí zahrnuje zvýšení akčních potenciálů vysílaných z velkého mozku na zprostředkování reflexu močení a na uvolnění vůlí externího močového svěrače. Popři podpůrném reflexu močení je tu i zvýšená kontrakce vůlí abdominálních (břišních) svalů, která způsobuje růst abdominálního tlaku. To posílí reflex močení zvýšeným tlakem aplikovaným na stěnu močového měchýře.

Spuštění močení je způsobeno napnutím stěny měchýře. Ale i zánět jak např. bakteriální infekce močového měchýře, močovodu nebo jiné podmínky mohou způsobit potřebu močit, i když močový měchýř je téměř prázdný.

Během močení se svaly v stěně měchýře stahují, vytlačujíc moč ven do močovodu. Současně svaly svěrače kolem močovodu se uvolňují, pouštějíc moč ven z těla. Močová inkontinence nastane, když se svaly měchýře náhle stáhnou nebo svaly kolem močovodu náhle uvolní.

Techniky močení

Pro rozdíly v zakončení močovodu, ženy a muži používají různé techniky močení.

Močení žen

U žen se močovod otevírá přímo do vulvy. Proto moč vychází blízko těla a její dráha není kontrolována. Pro povrchové napětí v moči je nejsnadnější metoda spolehnout se na gravitaci, která moč odvede po jejím vypuštění. To je snadné, sedí-li žena během močení, i když některé ženy si vyberou dřep nebo předklon nad toaletní mísou.

Málo známé je, že ženy moho močit i ve stoje. Je to možné dosáhnout manipulací genitálií určitým způsobem - orientací pánve do úhlu a rychlým tlakem proudu moči ven [1]. Alternativní metoda je použití pomocného nástroje [2].

Močení mužů

Protože penis je flexibilní a vyčnívá dopředu, muži snadno kontrolují proud moči. Pro muže je snadné močit ve stoje, co dělá většina z nich, ale možné je též močit sedíc na toaletě.

Sociální faktory

Trénink na toaletu

Děti potřebují kontrolu močení dospělými. Trénink na toaletu je proces učení se omezit močení na společensky přijatelný čas a situaci. Mnoho malých dětí trpí na noční pomočování.

Toalety

Je víc společensky akceptováno a víc hygienické, močí-li dospělí a větší děti na toaletách (zvaných i WC, záchod, sociální zařízení atd.). Veřejné toalety jsou často odděleně pro ženy a muže.

Příbuzné témy

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Urination

Osobní nástroje