Exkrece

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Diagram digestivních orgánů.

Exkrece nebo vylučování nebo vyměšování je biologický proces, kterým organismus separuje odpadní produkty ze svého těla. Odpadní produkty jsou pak obvykle vypuzeny z těla vyloučením (eliminací).

U savců tvoří 2 hlavní exkreční procesy formování moče v ledvinách a formování výkalů (fekálií) ve střevech. Odpadní produkty jsou vyloučeny močením (urinací) a defekací.

Fyziologie

I když moč a výkaly jsou oba odpadním materiálem tělesných procesů, z fyzikálního hlediska to jsou odlišné kategorie. Moč je odpadní produkt močového systému, zatímco výkaly jsou odpadní produkty zažívacího systému. Výkaly mohou obsahovat asi 1 třetinu bakterií, většina kterých je neškodných, dokonce užitečných ve střevě, ale jsou nebezpečné pro jiné a mohou též obsahovat jedovaté a dokonce zhoubné patogeny ve formě bakterií, virů, améb a různých parazitických červů. Moč zase obsahuje mnoho vody, solí a proteinový odpad ve formě močoviny (jako kyseliny močové) a zřídka nějaké patogeny. Má-li osoba nedostatek vody a je-li v nebezpečí přehřátí pro nedostatečné pocení, moč může být bezpěčně použita na zvlhčení oděvu za účelem chlazení. Je zbytečné pokoušet se moč pít (nebo slanou morskou vodu), protože vyžaduje víc vody z organismu na vyloučení solí, než je v moči samotné. Některé morské ptáky jsou schopny efektivně vyloučit nadbytečnou sůl slznými kanálky spojenými s očima. Tyto ptáky mohou pít morskou vodu bez problémů.

Příbuzné témy

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Excretion

Osobní nástroje