Zdraví

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Zdraví může být definováno negativně jako absence nemoci, funkcionálně jako schopnost vyrovnat se s denními aktivitami, nebo pozitivně jako způsobilost a pohoda v balansu (vyrovnanosti). V každém organismu zdraví je forma homeostáze. To je stav rovnováhy příjmu a výdeje energie a látky (s možností růstu). Zdraví značí i dobré vyhlídky na trvající přežití. U vnímajících bytostí jako lidi, zdraví je širší koncept.

Definice zdraví

Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje zdraví jako "stav kompletní fyzické, mentální a sociální pohody, který nesestává jen z absence nemoci nebo vady." Hoci toto je užitečná a akurátní definice, někdo ji může považovat za idealistickou a nerealistickou. Použitím této WHO definice je klasifikováno 70-95% lidí jako nezdravých.

Charakteristika

Nejsolidnější aspekty pohody, které pevně vyhovují sféře medicíny jsou enviromentální zdraví, výživa, prevence nemoci a věřejné zdravotní záležitosti, které mohou být zkoumány a pomoct v měření pohody.

Zdraví je stav pohody, plné síly nebo celistvosti. Individuální zdraví je založeno na zdravé (celé) rodině, zdravé (celé) komunitě a zdravé (celé) společnosti ve zdravém světe. Protože bylo zjištěno, že zdraví jednotlivé buňky v osobě závisí na celkovém zdraví osoby, podobně je to s jednotlivcem ve společnosti.

Příbuzné témy

Zdroj

Wikipedie

Osobní nástroje