Virus

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Typy virů.

Obsah

Virus (z latiny virus = toxin nebo jed) je mikroskopická částice (s velkostí od 20 do 300 nanometrů), která infikuje buňky biologického organismu. Viry se mohou replikovat jen po infekci hostitelské buňky - nemohou se reprodukovat samostatně. Na nejzákladnejší úrovni viry obsahují genetický materiál obsažený v ochranném proteinovém obalu zvaném kapsid. Infikují mnoho různých organismů: eukaryoty (živočichy, rostliny, protisty a houby) a prokaryoty (bakterie a archaea). Virus, který infikuje bakterie se volá bakteriofág, často skráteně fág. Studium virů se volá virologie a lidé studující viry se volají virologové. Viry způsobují mnoho vážných lidských nemocí jako jsou AIDS, chřipka a vzteklina. Terapie pro virové nemoci je zložitá, protože antibiotika na viry nemají žádný efekt a známe jen málo antivirotik (antivirových léků). Nejlepší způsob prevence virových nemocí je vakcinace (očkování), které produkuje imunitu.

Byla široká diskuse, zda viry jsou živé organismy. Většina virologů je pokládá za neživé, protože neplní všechny kritéria obecně akceptované definice života. Jsou podobné na vázané vnitrobuněčné parazity, protože nemají prostředky na sebareprodukci mimo hostitelské buňky, ale na rozdíl od parazitů se viry obvykle nepovažují za skutečné živé organismy. Definitivní odpověď je pořád neznámá. Některé organismy považované za živé vykazují charakteristiky živých i neživých částíc, jako viry. Pro ty, co považují viry za živé, jsou viry výjimkou z buňkové teorie, protože viry se neskládají z buněk.

Příbuzné témy

Externí linky (anglicky)

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Virus

Kategorie: Nemoci

AIDS    Alkoholismus    Bakterie    Bolest    Cholera    Chřipka    Dekubitus    Černý kašel    Fekální inkontinence    Infekce    Infekční nemoc    Malárie    Mumps    Nemoc    Obezita    Pravé neštovice    Průjem    Pyrexie    Rakovina    Sepse    Slepota    Spalničky    Symptom    Šarlach    Tetanus    Virus    Zácpa    Zánět    Zarděnky   

Osobní nástroje