ICN

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

ICN, teda International Council of Nurses - Medzinárodní rada sester je federace víc než 120 národních asociací zdravotních sester. Byla založená v roce 1899 a byla první mezinárodní organizací pro zdravotní profesionály. Hlavní sídlo je v Ženevě, Švýcarsko.

Cíle organizace jsou spojit sesterské organizace do globálního tělesa na rozvoj socioekonomického stavu sester a sesterských profesí globálně, a též podpořit globální a lokální zdravotní metody.

Členství je limitováno na jednu sesterskou organizaci pro jednu zemi. Většinou je to národní sesterská asociace (například "American Nurses Association", Česká asociace sester nebo "Nursing Association of Nepal"). V roce 2001 ICN dovolila svým členům přijmout spolky nebo kooperativní struktury pro větší kompletnost vzhledem na domácí sesterské skupiny. Ale málo členských organizací přijalo nové struktury.

Historie a organizace

ICN založili v roce 1899 Velká Británie, USA a Německo jako zakladající členové.

ICN řídí Rada národních reprezentantů (Council of National Representatives - dále jen CNR). CNR je řídící orgán ICN a určuje pravidla, přijíma členy, selektuje radu direktorů a stanovuje úkoly. V roce 2007 bylo 128 národních reprezentantů (po jednom z každé členské organizace).

Příbuzné témy

Externí linky (anglicky)

http://www.icn.ch

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/International_Council_of_Nurses

Kategorie: Zdravotní organizace

Osobní nástroje