Ošetřovatelský výzkum

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání

Ošetřovatelský výzkum (případně Sesterský výzkum) je termín používaný na popis evidence aktivit v ošetřovatelské praxi. Práce sester jako oblast praxe založené na evidenci se vyvíjí od dob Florence Nightingale podnes, a mnohé sestry teď pracuji jako výzkumníci na univerzitách a též v podmínkách zdravotní péče.

Edukace sester dává důraz na použití evidence výzkumu na racionalizaci sesterských intervencí (zásahů). V Anglii a Walese soudy mohou určit, zda sestra konala rozumně podle toho, byla-li intervence potvrzena výzkumem.

Sesterský výzkum spadá hlavně do dvou oblastí:

  • Kvantitativní výzkum je založen na paradigmě logického pozitivizmu a je zaměřen na výsledky pro klienty, které jsou měřitelné, obvykle použitím statistiky. Dominantní výzkumní metoda je náhodou kontrolovaný experiment (randomised controlled trial - RCT).
  • Kvalitativní výzkum je založen na paradigmě odborů jako fenomenologie, zakotvená teorie, etnografie a jiných, a vyšetřuje zkušenost přijímajících nebo poskytujících sesterskou péči, s fokusem na význam, že to platí pro jednotlivce. Nejvíc používané výzkumní metody jsou interview, případová studie, fokusová skupina a etnografie.

V současnosti se stal v UK velmi populární akční výzkum v práci sester.

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Nursing_research


Kategorie: Ošetřovatelství (práce sester)

Osobní nástroje