Toaletní papír

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Verze z 16. 10. 2007, 19:26; Webmaster (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Obsah

Toaletní papír je pletivový papírový produkt navržený pro čištění análního otvoru po defekaci nebo pro čištění genitálií po močení.

Složení toaletního papíru se liší od papírových kapesníků. Toaletní papír je navržen pro rozklad, když se namočí, aby neucpal kanalizační roury. Též se rozkládá ve vyhnívací nádrži, na rozdíl od papírových kapesníků, které většina výrobců nedoporučuje do vyhnívací (septické) nádrže splachovat.

Historie

Toaletní papír byl poprvé vyroben v Číně v 14. století.

První továrně vyrobený papír propagován výhradně pro toaletní použití produkoval Joseph Cayetty v USA v roce 1857. Jméno Cayetty bylo vytištěno na každém listu.

Před tímto vynálezem, bohatí lidé používali vlnu, krajku nebo konopí na své mytí, zatímco méně bohatí používali ruku omývanou v řece, nebo se čistili různými materiály jako hadry, dřevěné hobliny, tráva, seno, kámeny, písek, mech, voda, sníh, kukuřiční slupky nebo mušle, v závislosti od země a počasí nebo sociálních zvyků. V starověkém Římě se obvykle používala mycí houba.

V některých částech světa se běžně používaly staré noviny, telefonní seznamy, reklamní brožury atd.

Použití vody pro čištění bylo obvyklé na Středním východě, kde lidé používali levou ruku na čištění a pravou ruku na jídlo. V některých částech Afriky to bylo naopak a stisk pravé ruky byl považován za nevychovaný.

Vývoj

 • 14. století: vyroben první toaletní papír v Číně (pro císaře)
 • 1596: vynalezena splachovací toaleta - John Harington
 • počátek 17. století: noviny se stávají obvyklým toaletním papírem pro svou dostupnost
 • kolem roku 1710: vynalezen bidet
 • 1857: Joseph Cayetty prodává první továrně vyrobený toaletní papír v USA
 • 1879: Scott Paper Company prodává první toaletní papír na rolce, i když původně nevytiskly jméno firmy na balení
 • koncem 19. století: poprvé byly dostupné rolky perforovaného toaletního papíru , nahradil ostrou hranu na dělení papíru v dávkovači
 • 1900: zlepšení kanalizace ve Viktoriánské éře vedlo k širokému použití splachovacích toalet a (v Evropě) bidetu
 • 1935: firma Northern Tissue inzeruje svůj toaletní papír jako "bez třísek"
 • 1942: vyroben první 2-vrstvý toaletní papír firmou St. Andrew's Paper Mill v Anglii, toaletní papír se stal jemnější a víc ohebný
 • 1980: vynalezena bezpapírová toaleta v Japonsku (kombinace toalety, bidetu a sušícího elementu)
 • od roku 1990: papíry obsahující složky jako aloe se velmi propagují v USA
 • po roku 1990: firma Andrex (Velká Británie) prodává první vlhké toaletní papíry (podobně jako vlhké kapesíky nebo dětské kapesníky)

Moderní toaletní papír

Výhody toaletního papíru jsou, že je snadno použitelný, výborně absorbující, může být vhodně dostupný u toalet a může být spláchnut ve většine zemí, kde toaletní papír je běžný. V oblastech, kde jsou běžné vyhnívací nádrže a ve většině rozvojových zemích, použitý toaletní papír je obvykle umístěn do odpadové nádoby vedle toalety, protože kanalizace nebo septický (vyhnívací) systém nedokáže toaletní papír spracovat.

Toaletní papír je dostupný v několika typech, barevních variantech, dekoracích a strukturách, aby vyhověl individuálním preferencím. Toaletní papír je typicky vyroben z recyklovaného papíru. Z environmentálního hlediska by toaletní papír neměl být bělen, co by redukovalo spotřebu dřeva a zamoření vod.

2-vrstvý toaletní papír je standardem v mnoha zemích, i když 1-vrstvý je často dostupný a často propagován jako levnější. Toaletní papír, zvláště když je propagován jako "luxusní", může být vatován nebo vlnkován (ražen), navoněn, obarven nebo vzorkován, napuštěn léčivy (s antibakteriálními chemikáliemi) nebo s aloe atd. Ženám, které jsou náchylné k vaginální infekci se doporučuje používat bílý neparfémovaný toaletní papír.

Vlhký toaletní papír byl uveden firmou Kimberly-Clark ve Velké Británii (Andrex) po roku 1990 a v USA v roku 2001 - 2 země, kde bidety jsou vzácné. Vlhký papír je navržen pro lepší čištění než suchý toaletní papír po defekaci a může být užitečný pro ženy během menstruace.

Příbuzné témy

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Toilet_paper

Kategorie: Hygiena

Hygiena    Menstruační vložka    Mýdlo    Plenka    Prací prostředek    Pračka    Toaleta    Toaletní papír   

Osobní nástroje