Dekubitus

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Dekubitus, proleženina
Anglicky: Bedsore, decubitus
Latinsky:
Typ: podle http://www.npuap.org
Subtyp:
Agent:
Symptomy: podle fáze, léze (poškození) začne povrchovým sčervenáním kůže, které nezmizí po uvolnění a postupně pokračuje hlouběji pod kůži až k orgánům
Terapie: podle fáze, základ je uvolnění tlaku, pravidelné mytí speciálními roztoky (antiseptika, léčivé byliny), dávky vitaminů (A, B, C, E atd.) a minerálů (magnesium, selen, zinek), v pokročilé fázi je nutné odstranění nekrotické (odumřelé) tkáně atd.
Prevence: pravidelné střídání polohy vleže, hygiena atd.
ICD-9: http://www.icd9data.com/2008/Volume1/680-709/700-709/707/707.0.htm
ICD-10:
DiseasesDB:
eMedicine:
MedlinePlus:
MeSH:
Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Decubitus_ulcers

Obsah

Dekubitus fáze 4.

Dekubitus nebo proleženina nebo dekubitový vřed je typ ran způsobených delším neodlehčeným tlakem - nejčastěji ležením - na nějakou část těla, zvláště na části kůže chránící kostní nebo chrupavkovité plochy. Dekubity jsou kompletně léčitelné jsou-li objeveny včas, ale bez medické léčby se mohou stát fatálními.

Klasifikace

Definice čtyř stadií dekubitů jsou revidovány periodicky v angličtině na webu National Pressure Ulcer Advisory Panel (NPUAP) v hoUSA. Struční charakteristika:

  • Stadium I je nejvíc povrchové, indikováno červení, která nezmizí po uvolnění tlaku. Toto stadium je vizuálně podobné na reaktivní hyperemii (technický termín pro excesivní červeň) videnou na kůži po delší aplikaci tlaku. Otlaky ze stadia I možno odlišit od reaktivní hyperemie dvěma způsoby: a) reaktivní hyperémie se stratí za 3/4 času trvání stlačení a b) reaktivní hyperemie při stlačení zbledne, zatímcoi dekubitus stadia I ne. Kůže může být teplejší nebo chladnější jak normální, má nerovnou strukturu nebo je pro pacienta bolestivá. I když se dekubity lehko identifikují na pacientu s bledou pokožkou, na tmavších lidech se mohou jevit jako odstíny purpurové nebo modré v porovnání se světlejšími odstíny pokožky.
  • Stadium II je poškození pokožky - epidermis - rozšířené do kůže - dermis, ale ne hlouběji. V tomto stadiu může být vřed označen jak puchýř nebo odřenina.
  • Stadium III zahrnuje všechny vrstvy kůže zasahujíc, ale neprenikajíc přes podkožní tkáň. Tato podkožní tkáň má relativně slabé zásobování krví a může se těžce léčit. V tomto stadiu může vzniknout výmol, který udělá ránu mnohem větší než vypadá zezhora.
  • Stadium IV je nejvíc hluboké, rozšířené do svalu, šlachy nebo i do kosti.
  • Nestadiovatelné dekubity jsou pokryté odumřelými buňkami nebo strupami a ránovými výlučky, proto se hloubka nedá určit.

Příbuzné témy

Externí linky (anglicky)

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Decubitus_ulcers

Kategorie: Nemoci

AIDS    Alkoholismus    Bakterie    Bolest    Cholera    Chřipka    Dekubitus    Černý kašel    Fekální inkontinence    Infekce    Infekční nemoc    Malárie    Mumps    Nemoc    Obezita    Pravé neštovice    Průjem    Pyrexie    Rakovina    Sepse    Slepota    Spalničky    Symptom    Šarlach    Tetanus    Virus    Zácpa    Zánět    Zarděnky   

Osobní nástroje