Chřipka

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání
Chřipka
Anglicky: flu, influenza
Latinsky:
Typ: infekční
Subtyp:
Agent:
Symptomy: rýma, kašel, horečka do 39 °C, bolesti hrdla, hlavy, kloubů, vyčerpání, pocit zimy atd.
Terapie: odpočinek v teple, pití mnoho tekutin, přísun vitaminů, Paracetamol
Prevence: vakcinace
ICD-9: http://www.icd9data.com/2008/Volume1/460-519/480-488/487
ICD-10:
DiseasesDB:
eMedicine:
MedlinePlus: http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000080.htm
MeSH:
http://en.wikipedia.org/wiki/Influenza

Obsah

Virus chřipky.
Pandemie chřipky v roce 1918, nemocnice v Oaklandu.

Chřipka je infekční nakažlivá nemoc způsobena RNA virem z rodiny Orthomyxoviridae. Rychle se šíří světem v sezónních epidemiích, se značnými ekonomickými náklady kvůli výdajům na zdravotní péči a ztrátě produktivity. Primární genetické změny ve viru způsobili ve 20. století 3 chřipkové pandemie, kterým podlehli milióny lidí. Anglický název chřipky - influenza (zkráceně "flu") pochází ze staré lékařské víry v nepříznivé astrologické vlivy - anglicky influences jako příčiny nemoci.

Typy

Jsou 3 typy viru:

 • Chřipkové viry A infikující savce a ptáky
 • Chřipkové viry B infikující jen lidi
 • Chřipkové viry C infikující jen lidi

Typ A chřipkového viru je typ nejvíc způsobující epidemie a pandemie. Je to proto, že chřipkové viry A mohou podstoupit antigenovou změnu a najít nový imunitní cíl u citlivých lidí. Populace je obvykle víc odolná proti chřipkám typu B a C, protože tyto typy podstoupí jen antigenový posun, který je víc podobný s předešlým kmenem.

Chřipkové viry typu A mohou být dál klasifikovány podle virových kapsidových proteinů - hemaglutinin (zkratka HA nebo H) a neuraminidáze (zkratka NA nebo N), které jsou základné pro životní cyklus viru. 15 podtypů H a 9 podtypů N bylo identifikováno pro chřipkový virus typu A. Jen 1 podtyp H a 1 podtyp N byly identifikovány pro chřipkový vir typu B. V současnosti jsou nejrozšířenější antigenové varianty chřipkového viru typu A variace H1N1 a H3N2.

Existují ještě další variace a proto specifické chřipkové kmenové oddíly jsou identifikovány standardním názvoslovím specifikujícím typ viru, geografickou polohu prvního výskytu viru, rok izolování, pořadové číslo izolování, a subtypy HA a NA (např. názvy A/Moscow/10/99 (H3N2) a B/Hong Kong/330/2001).

Historie

Ve 20. století bylo několik vážných epidemií chřipky. Nejznámější a nejvíc smrtelná byla Španělská chřipka - pandemie (chřipka typu A, kmen H1N1), která trvala od roku 1918 do 1919 a podlehlo jí asi několik miliónů lidí. Menší chřipková pandemie byla v roce 1957 Asijská chřipka (typ A, kmen H2N2) a v roce 1968 Hongkongská chřipka (typ A, kmen H3N2).

I když byly paniky v New Jersey v roce 1976 ("Prasečí chřipka"), celosvětově v roce 1977 ("Ruská chřipka"), a v Hong Kongu v roce 1997 (Ptačí chřipka), velké pandemie nebyly od infekce v roku 1968. Zvýšená imunita z protilátek a vyvinutí chřipkových vakcin omezilo rozšíření viru a ochránilo před další pandemií.

Symptomy

Virus napadá respirační systém, je přenášen z osoby na osobu kapičkami slin vylítnutými kašlem, a způsobuje symptomy:

 • Horečka
 • Bolest hlavy
 • Únava (může být extrémní)
 • Suchý kašel
 • Bolest hrdla
 • Ucpání nosu
 • Kýchání
 • Podrážděné oči
 • Bolesti těla
 • Extrémní pocit zimy

Důsledky chřipky jsou mnohem horší a trvají déle než důsledky nachlazení. Léčení trvá 1 až 2 týdny. Chřipka může být smrtelná, zejména pro slabé, staré nebo chronicky choré lidi. Některé chřipkové pandemie měli milióny obětí.

Většina lidí, kteří dostanou chřipku se zotaví během jedného až dvou týdnů, ale jiným se vyvinou život ohrožující komplikace (např. zápal plic). Milióny lidí v USA (asi 10% - 20% obyvatel) dostanou chřipku každý rok. Průměrně asi 36 000 lidí ročně podlehne v USA chřipce a 114 000 lidí ročně je pro chřipku hospitalizováno. I zdraví lidé mohou být postiženi a vážné problémy z chřipky mohou nastat v každém věku. Lidé starší 65 let, lidé každého věku s chronickými zdravotními obtížemi a velmi malé děti mají nejpravděpodobněji komplikace s chřipkou. Zápal plic, bronchitida (zánět průdušek), sinus (výduť) a ušní infekce tvoří hlavní příklady komplikací z chřipky.

Chřipka může chronické zdravotní problémy zhoršit. Např. lidi s astmou mohou mít záchvaty během chřipky a lidem s chronickou srdeční poruchou se může výkon srdce zhoršovat.

Variabilita

Chřipka je extrémně variabilní nákaza - podobné viry se našli u prasat a domácí drůbeže. V místech, kde je vysoká koncentrace lidí, prasat a vtáků v těsné blízkosti, např. v částích Asie, současné infekce různých živočišních druhů umožňují výměnu genetického materiálu mezi různými kmeny chřipky. To se ukazuje být hlavní příčina, která způsobuje růst nových nakažlivých kmenů chřipky. Předpokládá se, že dříve nebo později vznikne rekombinace, která vyprodukuje kmen ničivý jako vir Španělské chřipky z roku 1918. Na konci roku 1997 nový kmen ptačí chřipky pocházející z kuřat infikoval v Hong Kongu 18 lidí, z toho 6 podlehlo. Tento kmen se neukazuje být snadno přenositelný z člověka na člověka, ale vysoká míra úmrtnosti a možnost další rekombinace pro zvýšení nakažlivosti znamenali, že risk byl považován za veliký natolik, že všechna domácí drůběž v Hong Kongu byla likvidována. Ptačí chřipka přenositelná na lidi se znova objevila v lednu 2004 v Kambodži, Vietnamu a Thajsku.

Chřipková sezóna

Chřipka má hlavní výskyt v zimě a protože severní a jižní hemisféra mají zimu v různém čase v roce, existují každý rok 2 chřipkové sezóny. Hope-Simpson v roce 1981 objevil, že propuknutí chřipky jsou globálně všudypřítomné a vyskytují se trvale 6 měsíců po době maximálního slunečního záření v oblasti. Proto WHO (Světová zdravotnická organizace) dělá každý rok 2 vakcínové přípravky, jeden pro severní a druhý pro jižní hemisféru.

I když většina výskytů chřipky na severní hemisféře vrcholí v lednu nebo v únoru, není to vždy. Například chřipková pandemie v létech 1918-19 dosáhla vrchol celosvětově během konce jara a léta. Není jasné proč výskyt chřipky je sezónní a ne jednotný během roku. Jedno možné vysvětlení je, že lidi jsou v zimě méně venku, jsou častěji v blízkém kontaktu a to je příčina propuknutí. Další vysvětlení je, že chlad oslabuje imunitní systém, přičem viru se daří v teplém vnitřním prostředí.

Prevence

Je možné být zaočkován proti chřipce, ale pro vysokou schopnost změny mutací viru jsou jednotlivé přípravky chřipkové vakcíny účinné jen asi 1 rok. Světová zdravotnická organizace koordinuje obsah vakcíny každý rok, aby obsahovala nejpravděpodobnější kmeny virů. Chřipková vakcína je obvykle doporučována každému z rizikové skupiny, kdo by mohl mít komplikace z chřipky.

Externí linky (anglicky)

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Influenza

Kategorie: Nemoci

AIDS    Alkoholismus    Bakterie    Bolest    Cholera    Chřipka    Dekubitus    Černý kašel    Fekální inkontinence    Infekce    Infekční nemoc    Malárie    Mumps    Nemoc    Obezita    Pravé neštovice    Průjem    Pyrexie    Rakovina    Sepse    Slepota    Spalničky    Symptom    Šarlach    Tetanus    Virus    Zácpa    Zánět    Zarděnky   

Osobní nástroje