Alkoholismus

Z Encyklopedie zdravotní sestry
Přejít na: navigace, hledání

Alkoholismus je:

  • návyková závislost na alkoholu charakterizována silnou potřebou pít
  • ztráta sebakontroly (neschopnost přestat)
  • fyzická závislost a abstinenční symptomy
  • tolerance (zvýšené potíže stát se opilým).

Příčiny alkoholové závislosti se nedají lehce vysvětlit. Často se označuje jako "nemoc z nadbytku", protože byla neznámá mezi domorodci předtím, než byli kolonizováni. Dnes je alkoholismus hlavní problém veřejného zdraví v Severní Americe, který stojí každoročně své obyvatele 170 miliard USD. Alkoholismus je život ohrožující problém, který často končí smrtí následkem nemocí orgánů jako játra, pankreas nebo ledviny, následkem vnitřního krvácení, degenerace mozku, alkoholové otravy nebo sebevraždy. Alkoholismus je též hlavní přispívající faktor pro úrazy hlavy, dopravní nehody, násilí i vedoucí příčina neurologických a jiných medických problémů (např. cirhóza).

Z dvou třetin severoamerické populace, která konzumuje alkohol, 10% jsou alkoholici a 6% zkonzumuje víc než polovinu všeho alkoholu.

Alkoholovou závislost je těžší vyléčit a je značně škodlivější než závislost na většině jiných návykových substancích. Fyzické symptomy při abstinenci od alkoholu vypadají podobně jako symptomy abstinence od heroinu.

Dlouhodobý pijani alkoholických nápojů mohou trpět na delirium tremens (kvalitativní poruchu vědomí při chronickém alkoholismu).

Externí linky (anglicky)

Zdroj

http://en.wikipedia.org/wiki/Alcoholism

Kategorie: Nemoci

AIDS    Alkoholismus    Bakterie    Bolest    Cholera    Chřipka    Dekubitus    Černý kašel    Fekální inkontinence    Infekce    Infekční nemoc    Malárie    Mumps    Nemoc    Obezita    Pravé neštovice    Průjem    Pyrexie    Rakovina    Sepse    Slepota    Spalničky    Symptom    Šarlach    Tetanus    Virus    Zácpa    Zánět    Zarděnky   

Osobní nástroje